HISTORICKÝ ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTŮ V DĚJEPISNÉ SOUTĚŽI
Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se v aule Ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Chebu sešli finalisté XXXII. ročníku Dějepisné soutěže studentů gymnázií České a Slovenské republiky, aby poměřili síly ve svých znalostech.
Tématem letošního klání byla: Evropa v letech 1975–2000 aneb Od stínu studené války ke světlu demokracie. Témata se zdaleka netýkala jen politických událostí a ekonomických témat. Studenti, aby odpověděli správně, se museli orientovat ve fotbale, závodech Formule 1, v atletice či ve sportovní gymnastice. Museli mít rovněž povědomí o kultuře, protože některé otázky se týkaly evropského filmového umění či populární a vážné hudby.Do soutěže se přihlásilo 298 tříčlenných družstev, která se počátkem dubna letošního roku pokusila probojovat do chebského finále, z toho 198 týmů z České republiky a 100 ze Slovenska. Naši soutěžící ve složení: Ondřej Švéda (4.A), Lucie Struminská a Vojtěch Nesvadba (oba 7.SpA) si účast v celostátním finále zajistili hladce, když v krajském kole zvítězili, a nechali tak za sebou 12 soupeřů.
Do Chebu se každoročně nominovalo 75 družstev. Soutěž byla čtyřkolová, přičemž v prvním kole studenti kroužkovali správné odpovědi, druhé kolo tvořily otevřené otázky a ve třetím měli mj. odpovídat, která kapela nebo zpěvák zrovna na promítacím plátně předvádí své umění. Naši sice nezačali nejlépe, ale v každém dalším kole se zlepšovali a v posledním nepustili ani bod. Jejich cílem bylo uhájit loňské 10. místo, respektive posunout se výš. A to se jim povedlo, když vybojovali celkové 5. místo, a zařadili se tak do TOP FIVE.
Pozornost médií budila jejich svérázná prezentace, když si soutěžní stůl vyzdobili esoterickými pomůckami v podobě kamínků a andělíčků, což byl nápad Lucie Struminské. Ondřej Švéda poskytl interview slovenské státní televizi RTVS Jednotka. Všichni tři se objevili rovněž v reportáži ČT1, poskytli rozhovor deníku Dnes a jejich fotografie se objevila i na stránkách Novinky.cz.
Každoročně soutěž navštěvují významné osobnosti z obou států. Letošními hosty byli slovenská velvyslankyně v České republice Ingrid Brocková, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová a bývali předsedové vlád ČR Vladimír Špidla a Jan Fischer.
Soutěž původně vznikla z iniciativy profesora chebského gymnázia Mgr. Miroslava Stuláka v roce 1992 a měla tehdy pouze regionální úroveň. Počet účastníků se postupem času zvyšoval a od roku 2014 dosahuje mezistátní úrovně, takže soutěžící týmy musí do finále projít sítem krajských kol. Studentům naší školy se od této doby podařilo do finále dostat celkem šestkrát, přičemž dvakrát mezi 10 nejlepších. Z moravskoslezských škol bylo stejně úspěšné gymnázium Bohumín. Jeden obdobný úspěch zaznamenala gymnázia v Třinci a v Příboru.
Našim studentům patří velké poděkování a pochvala za čas, elán a zájem, který věnovali náročné přípravě, a rovněž za vynikající reprezentaci naší školy na mezistátní úrovni.
Gymnázium
Užitečné informace
Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.
Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín
IČ: 62331639
IZO: 000601578