Jeden svět - #FollowMe
1 a 0. Tato pouhá dvě čísla mají v kybersvětě obrovskou moc. Jejich kombinací totiž vznikají až neuvěřitelné programy a aplikace, bez kterých se dnešní mladá generace téměř neobejde. Mezi stěžejní patří Instagram – aplikace sloužící pro vzájemné nahrávání fotek a obrázků, jejichž prostřednictvím se uživatelé mohou dělit o střípky svých životů s ostatními. Zní to jako zábavná forma jiných, již existujících sociálních sítí. Je ovšem tak neškodná, jak se na první pohled zdá? Co se odehrává na pozadí instagramového světa, jehož součástí je dle výzkumů z roku 2018 téměř 40% Čechů?
Na tyto otázky dostali studenti semináře ZSV ne příliš veselé odpovědi, když se 20.3.2019 zúčastnili promítání filmu #FollowMe v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v těšínském klubu Dziupla.
„Reportér Nicolaas se rozhodne založit si svůj první instagramový účet a nasbírat co nejvíce followerů. Postupem času se začíná více zajímat o pozadí sociální sítě Instagram a odhaluje dobře fungující systém založený na podvádění.“ Tak zní anotace výše zmíněného filmu, který odhalil faleš zdánlivě nevinné sociální sítě. Co je ale tak zásadním problémem, který stojí za varovnými vykřičníky? S rostoucí touhou po slávě přibývají i způsoby, jak se jí uměle zmocnit. Přirozený zisk „followerů“ je nyní pasé, vše je v rukou peněz, kdy si můžete popularitu nahnat uměle pomocí falešných účtů, tedy klonů jiných, již existujících, za které stačí zaplatit. Ceny takových služeb se pohybují kolem 10 dolarů za 1000 sledujících. Mnozí lidé si tak začali hrát na Bohy a čapli tuto příležitost k výdělku za pačesy. Smutné je, že jich opravdu není málo, a smutnější, že s tím sama společnost spravující Instagram nic nedělá, jelikož i jim to přináší velmi velký finanční zisk. Instagram má dnes hodnotu 100 miliard dolarů a jen v letošním roce vygeneroval tržby z reklam kolem 5,48 miliard dolarů, což je 70% meziroční rozdíl. Z toho vyplývá, že si někteří lidé začali budovat business z našich vlastních životů.
Co tedy my, obyčejní jedinci a běžní uživatelé Instagramu? Dá se s černým trhem otřásajícím celým Instagramem něco dělat? Důležitý je fakt, že jde o sociální síť, tedy si jí tvoří a vládnou sami lidé. Ovšem více, než my potřebujeme Instagram, potřebuje Instagram nás. Tudíž se vždy najde způsob, jak najít mezírku v zákonech a pravidlech a dosáhnout tak většího zisku, aniž by se jednalo čistě o nelegální činnost.
Gymnázium
Užitečné informace
Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.
Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín
IČ: 62331639
IZO: 000601578