Naše škola uvítala Erasmus+
Ve dnech 14. – 18. 10. 2024 zažívaly chodby Gymnázia Josefa Božka větší než běžný školní ruch. Uvítali jsme 45 studentů a 14 pedagogů partnerských škol z Litvy, Rumunska, Itálie a Portugalska, abychom posledním z pěti setkání završili tříletý projekt Erasmus+ „BE ECO, BE DIGI, BE IN“ financovaný Evropskou unií.
Zadáním projektu bylo přiblížení používání IT ve výuce i v životě. Byl kladen důraz na udržitelný rozvoj a v našem kraji i rekultivaci a smysluplné využití bývalých průmyslových areálů – brownfields. Významné bylo i hledání perspektivních řešení budoucího získávání a využívání ekologických zdrojů energie. Speciálně na pedagogy byl cílen workshop o používání celé řady iTools ve výuce.
Po celou dobu byl každý tým doprovázen maskotem v podobě sovy Božky. Mezinárodní týmy měly za úkol brát svou Božku na všechny výlety a pořizovat si s ní fotografie. Každý student dostal při zahájení projektu svůj „pas“, který obsahoval nejen nástin programu jednotlivých projektových dní, ale také odkazy na důležité webové stránky, aktivity a aplikace, které při plnění úkolů používali. Do pasu rovněž sbírali razítka, prokazující splnění úkolů.
Během pěti dnů se účastnící projektu seznámili s naším krásným městem Těšínem (Cieszynem), kterému je jeden evropský stát málo. V automobilce Hyundai v Nošovicích měli možnost prohlédnout si moderní, efektivní a ekologickou výrobu, která se mimo jiné zaměřuje na výrobu elektromobilů. Zajímavým kontrastem byla návštěva oblasti bývalých Vítkovických železáren v Ostravě, kde se v autentických kulisách seznámili s historií výroby železa. A při návštěvě Nové Karolíny, prostoru bývalé šachty Karolína, pochopili, jak lze tyto bývalé šedé a nehostinné prostory využít pro zlepšení života v moderní době.
Při dalších projektových aktivitách jsme využívali kvalitní technické a počítačové vybavení naší školy, např. virtuální brýle jsme použili při prohlídce přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Po přednášce doc. Ing. Michala Kačmaříka, Ph.D., vedoucího katedry geoinformatiky Hornicko-geologické fakulty VŠB TU Ostrava, si účastníci sami zkusili vytvořit mapu v systému GIS.
Výčet aktivit by mohl ještě dlouho pokračovat, ale tím nejdůležitějším přínosem setkání je, že studenti během celého pobytu navázali nová přátelství. Páteční loučení se neobešlo bez slziček a to je příslibem, že konec je jen nový začátek a zároveň nejlepším důkazem důležitosti podobných setkávání mladých lidí Evropy.
Všechny fotky si můžete prohlédnout zde.
Foto: Martin Chroboček, 6. SxA
Fotogalerie
Gymnázium
Užitečné informace
Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.
Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín
IČ: 62331639
IZO: 000601578