Učitelský rozvoj na Maltě: obohacující zkušenost v oblasti výuky jazyků díky Erasmus+
Ráda bych se s vámi podělila o své obohacující zkušenosti z účasti na nedávném školení na Maltě, které bylo zaměřeno na rozvoj v oblasti výuky jazyků. Toto školení bylo nejenom přínosné, ale také inspirující a nabídlo mi možnost prohloubit moje pedagogické dovednosti a znalosti.
Cíle kurzu byly náročné a ambiciózní, avšak dosažitelné. Jedním z hlavních bylo umožnit lepší porozumění výuce jazyků a rozšířit předchozí znalosti. Toho bylo dosaženo prostřednictvím praktických ukázek výuky, které nám byly představeny a následně jsme je sami aplikovali v interaktivních cvičeních a diskusích.
Dalším klíčovým prvkem bylo seznámení se s novými oblastmi výukových metodologií a doprovodných technik pomocí praktických a zážitkových metod. Ty nám umožnily aktivně se zapojit do výukových situací, což nám poskytlo hlubší vhled do efektivních vyučovacích postupů.
Velký důraz byl také kladen na reflexi našich vlastních výukových metod a kontextů. Tato část kurzu nám pomohla lépe porozumět našim vlastním přístupům k výuce a dále je rozvíjet. Diskuze s kolegy umožnila sdílet osvědčené postupy a vytvářet prostor pro vzájemné učení.
Školení nám také přineslo povědomí o moderních technologiích a informačních technologiích (ICT) a jejich úloze v současné výuce. Seznámili jsme se s novými nástroji a způsoby, jak efektivně integrovat technologii do výuky, a vyměnili si pedagogické informace, osvědčené postupy a znalosti v rámci multikulturního kontextu.
Nejenže jsme posílili naše výukové dovednosti, ale také jsme se zaměřili na rozvoj našich vlastních jazykových schopností. Aktivně jsme se účastnili jazykových aktivit a diskusí, což nám umožnilo zdokonalit naše komunikační dovednosti v angličtině.
V metodologii kurzu byl kladen důraz na interaktivní komunikativní přístup. Cvičení a přednášky byly realizovány formou praktických workshopů, které zahrnovaly brainstorming, analýzu, řešení problémů a hraní rolí v párové i skupinové práci.
Kurz zakončila hodnotící lekce, kde jsme měli možnost ohodnotit přínos nabytých znalostí. Byli jsme podněcováni vytvořit osobní plán rozvoje a vybrat aktivity, které bychom chtěli vyzkoušet ve vlastních hodinách. Navíc jsme získali možnost připojit se k online komunitě na Facebooku pro další sdílení s mentory a kolegy.
Těším se na možnost přenést poznatky do každodenní výuky a na další spolupráci s kolegy.
Gymnázium
Užitečné informace
Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.
Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín
IČ: 62331639
IZO: 000601578