• English
  • Deutsch
  • Français

Úspěchy na mezinárodní robotické soutěži

Naši studenti z řad kroužkařů robotiky se ve dnech 5. a 6. června 2024 účastnili mezinárodní soutěže VEX IQ Czech Open.

Soutěž byla rozdělena do kategorií ZŠ a SŠ. Dne 5. 6. proběhla soutěž VEX IQ Robotics Competition – Czech Open 2024, které se účastnili naši studenti tercie.

V nabité konkurenci 30 týmů, mezi kterými byli kromě družstev z České republiky i soutěžící z Polska, Slovinska, Německa a Turecka, náš tým ve složení Jiří Bernatík, Dominik Slováček, Jiří Kabát, Radek Fiedor potvrzoval svou formu z celé sezóny již od začátku soutěže a držel se na předních místech tabulky v obou disciplínách (Teamwork challenge a Robotics Skills).

V disciplíně Robotics Skills (Autonomní robot + dovednost řízení robota) si kluci navíc vytvořili svůj osobní rekord, a se 130 body dokonce útočili na první příčku, na kterou jim chybělo 6 bodů. Navzdory obrovskému úsilí se jim už nepodařilo bodový zisk navýšit, přestože v tréninku to s přehledem dokázali. Nakonec uhájili 3. místo před dotírajícím týmem ze Slovinska, který byl později vyhlášen nejlepším týmem turnaje (Excellence Award). Za zmínku stojí, že v kategorii Autonomní robot podali naši kluci nejlepší výkon (56 bodů) ze všech zúčastněných, přičemž druhý nejlepší autonomní robot měl 51 bodů.

V kvalifikačních zápasech Teamwork Challenge se terciáni dlouho drželi na medailových pozicích, avšak pár zápasů se jim bohužel nepovedlo podle představ a skončili nakonec velmi těsně pátí. Do finálových zápasů jsme si přenesli smůlu z posledních kvalifikačních zápasů a bohužel jsme skončili "až" jako 4. finálová dvojice společně s týmem Zapomenutí ze Slaného.

Kluci za celou sezónu odvedli parádní práci a tímto turnajem dokázali, že patří mezi nejlepší v celé ČR (v obou disciplínách byli druhým nejlepším týmem z České republiky) a také že dokážou obstát v mezinárodní konkurenci, což je pro ně obrovská motivace do příští sezóny.

O den později, ve čtvrtek 6. 6. proběhl turnaj středních škol, který měl v této kategorii svou premiéru. Účast byla tedy skromnější, dorazilo celkem 14 týmů. Na divokou kartu byly do soutěže pozvány dva nejúspěšnější týmy z kategorie základních škol, Robo Titans z Litoměřic a také náš tým GMCT. Druhým naším týmem byli Božkoboti ve složení Martin Oliva, Milan Niedoba a Adam Fedor.

Pro Božkoboty byla tato soutěž jejich premiéra s robotem VEX IQ, přesto si vedli velmi dobře. Ve všech kvalifikačních utkáních udělali velmi dobrý výsledek a po 8 kvalifikačních utkáních byli na 5. místě. Jejich mladší kolegové využili své zkušenosti z posledních dvou let a po kvalifikaci se umístili těsně na 2. místě. Ve finálových utkáních mladší tým GMCT vybojoval společně s Robo Titans titul Teamwork Champions. Božkoboti vybojovali ve finalových zápasech 3. místo.

V disciplíně Robotics Skills Božkoboti urvali bramborovou medaili s celkovým součtem 89 bodů, zatímco bronzovou medaili jim vyfoukli jejich mladší kolegové s celkovým ziskem 98 bodů.

Účast nejúspěšnějších týmů ze základních škol byla pro vyšší kategorii vítaným zpestřením. Starší spolužáci měli možnost sledovat své mladší (a v téhle soutěži zkušenější) kolegy a lecčemu se od nich přiučit. Ačkoliv tedy soutěž vyhrály týmy ze základních škol, i starší kluci si soutěž užili a do příštího roku přijedou ještě lépe připravení.

Mladší tým GMCT tedy v soutěži středních škol obsadil 1. a 3. místo, starší tým 3. a 4. místo (mezi týmy ze SŠ byli dokonce druzí nejlepší).

Všem klukům gratulujeme a přejem spoustu dalších úspěchů! Už se moc těšíme na další sezónu.