• Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Bakaláři
  • Moodle
  • Strava.cz
  • ISIC
  • MS Office
  • Robotel teacher
  • Robotel student
  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Français

Pokračování mezinárodního výměnného pobytu (7. – 13. 10. 2023)

V březnu 2023 se 22 našich studentů vypravilo do francouzského Remiremontu, kde sídlí naše partnerská škola Lycée André Malraux, aby na týden vyzkoušeli „žít po francouzsku“. Nyní bylo na nás, abychom uvítali své korespondenty z Francie a ukázali jim krásy našeho kraje.

Autobus se skupinou 22 francouzských žáků a jejich dvou učitelů jsme netrpělivě čekali v sobotu dopoledne před školou. Po půlročním odloučení jsme se srdečně přivítali a své korespondenty si odvezli domů. Víkend naši hosté strávili v rodinách a čekal je rozmanitý program. Někteří se vydali po stopách bitvy u Slavkova, druzí si vyšlápli do hor či vyjeli na koních, jiní pro změnu navštívili šikmý kostel. Úspěch sklidil také odpočinek v lázních po náročné cestě, krom jiného naši žáci ukázali svým kamarádům U6 a Svět techniky, ZOO, vzali je na rodinnou oslavu, na bowling či na hokej.

I společný program byl nabitý. V pondělí ráno nejprve naše francouzské hosty přivítal ředitel školy Tomáš Hudec. Poté žáci představovali svým korespondentům své země. Připravili si krátké prezentace o svém kraji, hlavním městě a jiných zajímavých místech, o prezidentech, vynálezcích a dalších významných osobnostech, o zvycích a tradicích, festivalech, typické kuchyni či o sportu. Aby to nebylo tak jednoduché, naši žáci si povídání připravili ve francouzštině a naopak francouzští žáci prezentovali anglicky.

Po společném obědě jsme se vydali na českotěšínskou radnici, kde nás slavnostně přijal starosta Karel Kula. Připravené pohoštění, drobné dárky a zejména možnost si se starostou neformálně popovídat udělaly všem radost. Následně jsme se vypravili za krásami a historií Českého Těšína a Cieszyna.

V úterý jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně, unikátní svým hydrotermálním původem a vzácnou aragonitovou výzdobou, kterou jsme mohli obdivovat především v koblihové síni. Nad nedalekou Hranickou propastí, která je vzdálená asi 20 minut pěšky a je v současné době svou celkovou hloubkou 519,5 m označována jako nejhlubší propast na světě, jsme si dopřáli krátký piknik.  Poté jsme se přemístili do Týna nad Bečvou na úpatí středověkého hradu Helfštýn. V klidu prvního nádvoří jsme krátkým pracovním listem otestovali pozornost, kterou žáci věnovali výkladu v jeskyních. V rámci volné prohlídky hradu jsme připravili zábavnou soutěž testující pozorovatelský postřeh francouzsko-českých dvojic. Tajemné hradní prostředí v některých probudilo umělecké sklony a z Husitské věže zazpívali francouzskou hymnu a předvedli několik tirád z Romea a Julie.

Středeční půlden jsme věnovali návštěvě nedalekého frýdeckého zámku a Muzeu Beskyd s interaktivní expozicí nazvanou Lidé a příroda. Odpolední program byl opět v rodinách, a tak se na společném skupinovém chatu objevovaly fotky z bruslení, kulečníku, vaření kotlíkového guláše, projížďky na koních, návštěvy sushi baru či zkoušky folklorního souboru.

Čtvrteční den byl věnován návštěvě krajského města Ostravy. Velmi jsme ocenili dopolední přijetí na úřadě Moravskoslezského kraje, kde nás ve velkém zasedacím sále přivítal krátkým projevem náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Hned poté nás přijal ve své pracovně hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, který si i ve svém nabitém denním programu našel čas na pár povzbudivých slov a zdůraznil důležitost podobných mezinárodních výměn. Velkou atrakcí byla jeho nabídka vyfotit se v křesle za jeho úředním stolem, kterou žáci využili s nadšením.

Cestou do centra Ostravy jsme naši skupinu seznámili s významnými historickými mezníky vedoucími ke vzniku současného krajského města.

Před odjezdem do zoologické zahrady bylo dostatek času na to, aby si žáci samostatně prohlédli Masarykovo náměstí a jeho přilehlé okolí.

Návštěvu ZOO jsme zpestřili jednoduchým, ale zábavným úkolem. Každá dvojice korespondentů si vylosovala zvířátko, se kterým se pak měli vyfotit. A tak jsme se mohli pobavit vtipnými záběry lamy, mandrilů, ryb, hrochů, krokodýla, páva, slona, osla, hada a dalšími humornými momentkami.

Ve čtvrtek nás zároveň čekala slavnostní večeře na rozloučenou, během níž mezinárodní výměnu krátce ocenil i zástupce ředitele Radek Duda. Po sladkém dezertu přišla i třešnička na dortu v podobě koncertu, který si připravili účastníci výměny Judita Balušíková, Markéta Stryjová a Josef Zetek.

Páteční program byl jasný – francouzsko-české dvojice jsme poslali do školních lavic. Naši kolegové si pro ně připravili rozmanitou náplň, od virtuální reality a umělé inteligence, přes angličtinu, němčinu, výtvarnou výchovu, matematiku a informatiku až po softball. Před obědem jsme ještě stihli naučit francouzskou skupinu naši hymnu a předali jsme odměny pro nejúspěšnější dvojice v jednotlivých soutěžích. Absolutní vítězové, český Ondřej a francouzský Roman, si odnesli obří plyšové medvědy. Pauzu před obědem jsme vyplnili ukázkou zfilmované verze Erbenovy Kytice s francouzskými titulky.

Závěrečným bodem celého programu byla exkurze v Hasičském záchranném sboru MSK. Hasiči nám zábavnou formou nastínili, v čem spočívá jejich práce, mohli jsme si vyzkoušet, jak rychle jsme schopni se obléknout do jejich zásahové uniformy, viděli jsme posilovnu, tělocvičnu, mohli jsme se posadit za volant hasičských vozů a zvednout zrak k oblakům k vysunutému žebříku jednoho z nich.

Konec dobrý, všechno dobré, ještě pár poctivých lahodných chlebíčků na cestu, objetí, mnoho uroněných slz a slibů, že se zase uvidíme, a s úderem 19:30 jsme našim kamarádům zamávali na šťastnou cestu domů.

Výměna proběhla za finanční podpory Moravskoslezského kraje.

 

 

 

Mgr. Andrea Šteflová a Mgr. David Vlček

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578