• Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Bakaláři
  • Moodle
  • Strava.cz
  • ISIC
  • MS Office
  • Robotel teacher
  • Robotel student
  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Français

Gymnázium Č.Těšín & Lycée André Malraux XI/2014

Živé partnerství dvou škol – tentokrát u nás

Gymnázium Český Těšín (CZ) & Lycée André Malraux (Francie)
8. – 14. 11. 2014 Český Těšín & 15. – 21. 3. 2014 Remiremont

Konečně… Před osmi měsíci jsme si řekli „na shledanou“ a teď je to tady, opět se spolu uvidíme! Je sobota a autobus s dvaceti francouzskými žáky a dvěma učiteli přijíždí na parkoviště v Českém Těšíně…
Po vřelém přivítání „starých známých“ se všichni rozjíždějí do svých českých rodin, které jim tak mohou oplatit pohostinnost z doby naší březnové návštěvy u nich v Remiremontu.

Neděli strávenou v rodinách si náležitě užil každý po svém. Někdo vzal svého francouzského kamaráda na Javorový vrch, jiný dal přednost lezení po cvičné horolezecké stěně a mnozí se pak společně sešli na podvečerním bowlingu.

Při pondělním uvítání na našem gymnáziu svítilo slunce a krásné podzimní počasí vydrželo až do pátku. Po slovech pana ředitele a kulturním vystoupení našich žáků „à la française“ přišel na řadu kvíz, který měl vyzkoušet, co si žáci zapamatovali z minulého setkání. No a pak trocha práce v podobě prezentací. Zatímco březnové setkání bylo zaměřeno na geografii a kulturu obou zemí, tentokrát si žáci nastudovali významné události spojující česko-francouzskou historii. Během dopoledne jsme se tak mohli „projít“ dobou od 1. světové války, historií československých legií ve Francii, přes 2. světovou válku a holocaust až po Chartu 77 a sametovou revoluci 1989 v Českos­lovensku. Žáci rovněž připomněli osobnosti France Kafky, Václava Havla, Marty Kubišové, Milana Kundery či Pavla Tigrida… A aby i tentokrát museli vynaložit všichni stejné úsilí, Francouzi prezentovali v angličtině a Češi ve francouzštině. Po reprezentačním přijetí na radnici Českého Těšína jsme se vydali na prohlídku obou měst ležících na březích řeky Olše.

V úterý pokračovalo naše společné putování historií směrem do Polska. Návštěva koncentračního tábora v Osvětimi a Březince, míst, která by každý měl alespoň jednou za život vidět, nenechala nikoho chladným. V městě Krakov nás naštěstí chmurné myšlenky opustily. Prohlídka hradu, společná fotka u draka, náměstí v historickém centru a pak ještě bojová hra dne. S pracovním listem v ruce splnit úkoly, které nebyly vždy jednoduché, a pohádkově osvětleným večerním Krakovem jsme se ubírali nábřežím Visly zpět k autobusu.

Ve středu jsme již zůstali na naší straně hranice. V Technickém muzeu Tatra Kopřivnice jsme obdivovali naleštěné veterány a pátrali po detailech vozů z fotografií na pracovním listě. Potom následovala procházka přírodou přes Bílou horu až do lomu Kotouč, kde jsme vytvořili živý nápis TCHEQUIE – FRANCE přímo z našich těl. Dalo to sice práci, ale legrace i výsledek stály za to. A protože nejít do nedalekého Štramberku byl by hřích, splnili jsme i tento úkol. Odměnou nám byly „uši nepřátel“. Ba co víc! Večer nás čekala společná slavnostní večeře v jídelně gymnázia a po ní v aule koncert přímo rockový i s diskotékou na závěr. Domů se moc nechtělo, ale únava po náročném dni rozhodla.
Čtvrtek měl spíše technické ladění. Návštěva Světa techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě nabízí interaktivní formou poznání přírodních zákonů, významných objevů a vynálezů a připomíná vývoj lidské společnosti. Malí, velcí, není, kdo by odolal. A tak jsme si hráli… Odpoledne jsme ještě zaskočili na krátkou prezentaci do Alliance française Ostrava a hurá na nákup suvenýrů!

Páteční den jsme strávili ve škole. V tělocvičně turnaj v softballu, v angličtině hry a zábava, v chemii pokusy, při kterých to dýmilo, prskalo a bouchalo. No zkuste bezhlučně vyrobit napalm! Na zklidnění návštěva sdružení Trianon a návrat do školní auly. Tady jsme se naučili vzájemně písničky. Francouzi si s námi zazpívali Ach, synku, synku a nás na oplátku naučili námořnickou píseň Santiano. A protože se blížil večer a tedy i doba odjezdu, společně jsme kreslili všechno to, co nám naše setkání přineslo. Poznání nových lidí a jejich země, nový pohled na odlišné kultury, nová přátelství, novou chuť objevovat… Ještě sečíst body získané v kvízu a z pracovních listů, vyhlásit tři nejúspěšnější česko-francouzské dvojice, poslední společná fotka… Potom uložit zavazadla do autobusu a jeden projekt, který vznikl před rokem a půl, je u konce. Věřte, nevěřte, při loučení se objevily i slzy dojetí a sliby, že se v létě určitě uvidíme.

Děkujeme kolegům:

Tomáši Hudcovi za podporu při vzniku projektu a za skvělou kávu,
Agátě Koždoňové a Marii Novákové za hlídání financí a starost o proviant,
Václavu Labajovi za odborné vedení žáků při zpracování prezentací a průvodcovské služby po městech Český Těšín a Cieszyn,
Dáši Nogové za překladatelské a průvodcovské služby při návštěvě Polska,
Jirkovi Pavelkovi za vedení zápasu v pálkované,
Vašku Pospíšilovi, Ivetě Pietrové, Marceli Piškytlové a stážistce Molly za hodiny angličtiny,
Pavlíně Kochové za hodiny angličtiny, barevné dýmy a překrásné výbuchy v učebně chemie,
kuchařkám ze školní jídelny za přípravu chutných jídel a vynikající tvarohový koláč,
Radku Dudovi, že tento veškerý povyk střežil po celý týden bedlivým okem.

Dále děkujeme všem žákům, kteří se podíleli na zdárném průběhu projektu, a všem rodinám, které týden mateřsky pečovaly o své francouzské svěřence.

Koordinátoři projektu

Mgr. Andrea Šteflová a Mgr. David Vlček

Fotogalerie

Moravskoslezský kraj

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje

Gymnázium Josefa Božka, Český Těšín, p.o.

Frýdecká 689/30
737 01 Český Těšín

IČ: 62331639
IZO: 000601578